Група досліджень метастабільних мультифероїків
Склад групи:
Фертман О.Л., керівник групи, доктор фіз.-мат. наук, старший науковий співробітник;
Основні напрямки досліджень:
Магнітні властивості матеріалів на основі 3d- та 4f-елементів: рідкоземельні інтерметаліди, перовскіти, нано-розмірні системи, магнітні стекла, мультифероїки, подвійні шаруваті гідроксиди на основі кобальту (LDH).
Деякі найбільш важливі результати:
Виявлено обмінний зсув гістерезисної петлі намагнічування манганіту Nd2/3Ca1/3MnO3, якому властивий колосальний магнетоопір, що підтвердив існування магнітного фазового розшарування та продемонстрував наявність обмінної взаємодії між феромагнітними нанокластерами і антиферомагнітною матрицею в манганітах (2014).
За допомогою методів електронного спінового резонансу (ESR), SQUID магнітометрії і вимірювання електричного опору вперше отримане пряме свідоцтво того, що нижче температури зарядового упорядкування, Tсо ~ 212 K, сполука являє собою суміш зарядово-впорядкованої і зарядово-невпорядкованої фаз, яка самоорганізується в процесі фазового перетворення в зарядово-впорядкований стан (2016).
Вперше виявлено високотемпературну аномалію магнітних властивостей Со-вмісних подвійних шаруватих гідроксидів [Со2+1-xAl3+x(OH)2]x+(CO3y-)x/y·5H2O в інтервалі температур 75 – 175 K; встановлено, що аномалію обумовлено обумовлено ефектом «заморожування» водневих зв’язків (2017).
Вперше виявлено обмінний зсув петель гістерезису у новому перспективному мультифероїку BiFe0.5Sc0.5O3, який недавно було синтезовано в умовах високого тиску, що виникає при охолодженні у магнітному полі нижче температури магнітного впорядкування та свідчить про магнітне фазове розшарування цієї сполуки у магнітно впорядкованому стані (2018).
Міжнародне співробітництво:
Universidade de Aveiro (CICECO), Aveiro, Portugal;
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJS), Kosice, Slovak Republic;
STFC Rutherford Appleton Laboratory (ISIS Facility), Oxfordshire, Didcot, The United Kingdom
Universität Duisburg-Essen (UDE), Essen, Germany;
Vilniaus Universitetas (VU), Vilnius, Lithuania;
Institute of Physics of the Czech Academy of Sciences (FZU), Prague, Czech Republic;
B.I. Stepanov institute of Physics of the National Academy of Sciences of Belarus (IFAN), Minsk, Belarus;
Institute of Low Temperature and Structure Research of the Polish Academy of Science (INTiBS PAN), Wroclaw, Poland;
State Scientific and Production Association "Scientific-Practical Materials Research Centre of the National Academy of Sciences of Belarus" (JISSSP NASB), Minsk, Belarus;
Institute of Technical Acoustics of the National Academy of Sciences of Belarus" (ITA NASB), Minsk, Belarus.